Історія

Історія

       З березня 2014р. фахівці Психологічної служби Майдану почали надавати психологічну підтримку сім'ям Небесної сотні. Це робилося в спочатку по телефону, бо психологи в основному знаходилися в Києві, а члени сімей - у всіх куточках України.

       Вперше 16-18 травня 2014р. в Ірпені в рамках проекту «Родинне коло» відбулась зустріч сімей Героїв Небесної Сотні. Протягом трьох днів поряд з ними знаходилася група психологів, які підтримували і продовжують підтримувати сім'ї загиблих в цей нелегкий для них період.

       За словами координатора групи супроводу сімей загиблих Вікторії Кочубей, ідея створення подібного заходу виникла в розмові з батьком загиблого 17-річного Назара Войтовича, Юрієм. «Ми зустрілися з Юрієм Петровичем в Києві на початку березня, - розповідає Вікторія. - Говорили про його втрату, і про те, як важливо для нього знайти контакти сімей загиблих, щоб зустрітися з ними. Юрій Петрович був вдячний мені за підтримку, та все ж зазначив, що зрозуміти його біль зможуть тільки ті, хто так само як і він втратив свого сина або чоловіка, брата на Майдані. Слова Юрія Петровича знайшли відгук у моїй душі. Я відразу побачила яким повинне бути Родинне коло, запитала Юрія Войтовича: " А як вам така ідея - зібрати разом сімї на кілька днів у Києві? Познайомитися, отримати підтримку один одного, а також професійну підтримку психологів, разом відвідати Майдан, поділитися своїми переживаннями, адже розділене горе стає меншим." Він відповів, що це гарна ідея і він з дружиною обов'язково приїде на зустріч. Вже через кілька днів я прийшла на чергове зібрання психологічної служби Майдану (сьогодні «Психологічна кризова служба») з пропозицією організувати зустріч сімей загиблих об'єднати їх, давши зрозуміти, що вони не самотні у своїй біді». 

       Ініціатива була сприйнята з ентузіазмом психологами, рідними і близькими Небесної Сотні. Так з'явився проект «Родинне коло», який зібрав близько 220 осіб під одним дахом. Програма була насиченою: і вечір пам'яті, і відвідини місць загибелі Небесної Сотні, поминальні служба і спільна молитва, групи взаємопідтримки, індивідуальна робота з психологами та майстер- класи. Перший зіхід для родин був важливим у соціальному сенсі, бо об'єднав родини. Після офіційної частини відкриття сім'ї самоорганізувалися, згуртувалися і почали діяти що стало одним з найбільш позитивних моментів проекту. Написали звернення з вимогою визнати «Небесну сотню» героями, а також знайти і покарати винних у їх загибелі. На другий день домоглися аудієнції з першим віце-прем'єром, а після траурної ходи по місцях загибелі їхніх дітей, чоловіків і братів прийшли до Кабінету Міністрів.

       Основний акцент у проекті був зроблений на психологічну допомогу. Так, у форматі груп зустрічей, протягом декількох днів учасники проекту ділилися своїми емоційними переживаннями, спогадами про загиблих, спілкувалися й підтримували один одного. Велика увага приділялася роботі з дітьми від двох до вісімнадцяти років. Спеціально для них дитячі психологи розробили програму, яка дозволила посилити особистісні ресурси дітей та нормалізувати психічний розвиток з урахуванням процесу горювання. 

       Після трьох днів проведених в Ірпені і в Києві учасники проекту роз'їжджалися по домівках з посмішками на посвітлілими обличчях. Звучали слова подяки на адресу психологів і волонтерів.

Проект «Родинне коло» став значущою подією для сімей загиблих та отримав позитивні відгуки, як його учасників, так і колег-психологів.

Отримавши такий гарний досвід і почувши прохання сімей про наступну зустріч, психологи Психологічною кризової служби (на той час вже ГО «Українська Асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій»), провели наступні зустрічі Родинного кола Небесної сотні у Зарваниці 13-17.08.2014г. і у Львові 19-21.12.14г.

       На жаль, сотнею убитих на Майдані рахунок гірких втрат на Україні не закінчився. З початком антитерористичної операції стало зрозуміло, що необхідно створювати напрямок по супроводу родин загиблих військовослужбовців в кожному обласному центрі, де діє ГО «УАФПНПП» (Психологічна кризова служба).

        Досвід, отриманий в роботі з майданівськими родинами, передавався в осередки за допомогою семінарів, скайп – конференцій, тощо. Таким чином, допомога в індивідуальному та груповому форматі була надана приблизно 400 родинам в Київській, Чернігівській, Кіровоградській, Закарпатській, Харківській, Херсонській, Вінницькій, Дніпропетровській, Запоріжській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Житомирській, Хмельницькій областях. Зустрічі Родинного кола для сімей військовослужбовців, на який надавалась фахова допомога дорослим та дітям за віком відбулись в Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Харкові, Чернігові, Івано - Франківську. Плануються такі зустрічі і в інших областях України.

       Найбільш радісними і щасливими моментами в переживанні подібних зустрічей є моменти прощання – коли психологи, організатори бачать посмішки на обличчях, де тільки вчора були сльози, чують слова вдячності, і заповітне питання «Коли наступного разу?»…

Наші друзі і партнери

Ми в соціальних мережах

facebook-c youtube-c