Київ

На Київщині психологи допомагають родинам воїнів загиблих в АТО 16-18 січня 2015р.

cover-kyiv-4-min       Сьогодні зібрали 60 родичів із Київщини. Із ними працюють волонтери-психологи, що допомагали родинам "Небесної сотні". Поки що не всі сім'ї погоджуються приймати таку допомогу надто свіжі і глибокі рани. 

Переглянути фотогалерею

       

 

 

 

16-18 січня 2015р. пройшла перша зустріч «Родинного кола» з родинами загиблих героїв в АТО. Під час зустрічі груп взаємопідтримки для дорослих проводилися і дитячі групи. Групи були поділені по віку для більш продуктивної і гармонійної роботи, адже діти різного віку по-різному переживають втрату.

       Для кожної групи психологами підбиралася програма, щоб діти відреагували емоції, отримали підтримку, наповнилися ресурсом. Для дитини, в першу чергу, важливо який стан близьких людей (мами, бабусь, дідусів, рідних братів і сестер). Як правило, вся сім'я занурюється в дуже сильні емоції, близькі люди важкодоступні в емоційному плані, закриті. У дитини виникають питання « Що відбувається?», «Як реагувати?», виникає маса почуттів, а що з ними робити не відомо. Якщо в сім'ї достатньо підтримки і прийняття, якщо близькі дитині люди не уникають, не витісняють горе, а поступово його проживають протягом всіх стадій, розмовляють про це з ним, не закриваються, знаходять сили підтримати, обійняти, просто любити, тоді дитина проживає таку втрату без подальших ускладнень.

        Спочатку це завжди шок, це не може бути якось буденно і, в кожному разі, це важко. Для того, щоб прожити горе потрібні сили, опора. Чим старша дитина (від 4-5 років), тим складніше і інтенсивніше у нього може відбуватися переживання втрати. Тому на дитячих групах розробляються спеціальні вправи гри, проводяться майстер-класи, які дають можливість про це говорити і дати місце печалю, злості, образі, почуттю несправедливості, а також допомагають дітям знаходити ресурси як внутрішні так і зовнішні. При втратах, сильних змінах у житті, у дітей порушується відчуття цілісності і безпеки світу, довіра до світу в цілому. Робота психологів спрямована на формування безпечної атмосфери довіри та прийняття, щоб діти знову вчилися довіряти один одному і світові, вибудовували взаємини один з одним. Психогимнастичні вправи, застосування арт-терпить, казкотерапії, ігрової терапії та інших різних методів і технік роботи з дітьми знижують агресивні прояви, сприяють прийняттю травматичного досвіду, знімається емоційне напруження, зменшуються страхи, змінюються відносини до себе та інших, відчувається розслаблення.

        Маленькі діти дещо по-іншому сприймають, ніж дорослі, вони до кінця не усвідомлюють, що таке смерть, але з ними важливо говорити метафоричною мовою образів і символів. Одразу видно як у діток відбувається звільнення від негативних почуттів на прикладі техніки "Квітка настрою». Було радісно бачити, як кожна дитина з ретельністю фарбує свій лист зеленим, червоним, синім (якимось своїм кольором), зображуючи свій настрій і при цьому його страхи і тривоги виходять на папір, дитина звільняється від важких емоцій, про які він не наважується сказати вголос, а його серце наповнюється спокоєм, глибоко видихаючи, на обличчі малюка з'являється радісна усмішка.

       Це схоже на те, як людина очищується, вмиваючись джерельною водою. І потім, діти з чистими серцями стають підтримкою своїм матерям, які, дивлячись на посмішки на обличчях своїх дітей, розуміють, що в них теж є сили, щоб пройти цей шлях і жити далі.

 Діти від шести до восьми років так перейнялися спілкуванням з психологами у групах, що не хотіли з ними розлучатися ні на крок і навіть сідали за тіл обідати та вечеряти виключно разом зі своїми улюбленими психологами.

        За час проведення роботи в групах з дітьми можна було простежити як вони розкриваються від заняття до заняття. Приміром, кілька слів про одну дитину 10 років : Гучний і активний, він відразу дав усім зрозуміти, хто саме повинен стати центром загальної уваги. Недосвідчені очі можуть прийняти його поведінку за звичайні дитячі пустощі, але психологи, які працювали з дітьми, відразу ж розпізнали суть проблеми, в основі якої лежали глибокі дитячі переживання. Хлопчику так само важко було змиритися зі смертю батька, але не менш важко йому було дивитися на скорботу мами. Горе, що трапилося в їхній родині зломило це тендітну жінку і в якийсь момент безсилля і горе накрили її своєю завісою. У якийсь момент, син прийняв рішення стати її головною опорою і підтримкою по життю і в будь-якому разі не дати сльозам знову з'явиться на маминому обличчі. Він щиро захотів перейняти на свою дитячу, ще незміцнілу, душу її біль. Так, трагічний збіг обставин, змусило дитину швидко подорослішати. Тепла і безпечна атмосфера, яку створили в групі взаємопідтримки дитячі психологи, дозволила йому розкритися. Роль веселуна-жартівника, яку він використовував як захисної маски у повсякденному житті, більше йому була не потрібна.

       Вже на другий день роботи в групі, помітними стали зміни в поведінці і сприйнятті дитиною себе і навколишнього світу. Використовуючи ігрові прийоми і техніки, а так само проективні методики, психологи разом з ним та іншими дітьми пройшли шлях від тривоги та страху до прийняття і розуміння. Цілющим ефектом так само мало спілкування з хлопцями, які проходили через подібні труднощі. Безумовно, трьох днів недостатньо для повноцінної опрацювання дитячого кризи, але за час групової взаємодії вдалося домогтися самого головного - хлопчик зрозумів, що він не самотній, а пережиті їм почуття абсолютно нормальні в такій непростій ситуації.

       Для підлітків дуже важливо мати друзів, однодумців, людей, які їх розуміють. Так і сталося, що на колі склалася команда аля Д'Артаньян і три мушкетери і прекрасна леді. Чотири лицаря оберігали єдину дівчинку як квіточку. Вони доглядали за нею, говорили компліменти, приділяли увагу і проявляли турботу. На групі багато було приділено уваги довірі та підтримці. Вони всі пережили втрату близької людини, можуть поділитися переживаннями, не боячись бути незрозумілим. Хлопці разюче швидко, всього за три дні вивчили один одного дуже добре, дізналися особливості кожного .

       На заключній зустрічі бажали один одному не просто якісь загальні побажання, а з урахуванням індивідуальності кожного, кому чого не вистачає.Так, одному хлопчикові побажали знайти справжнього друга, він обов'язково зустріне саме того, кому можна довіряти, а дівчинці, що нас як дорослих вразило, побажали побільше дивитися навколо і помічати людей, особливо близьких і, навіть, іншому хлопчику дали по-доброму , практичну пораду-відростити волосся і чубок «правильно» постригти. Такі щирі побажання тільки підтверджують позитивний вплив груп на РК, які допомагають вибудовувати довірливі та теплі стосунки навіть серед такої непростої вікової категорії як підлітки. Хлопці знайшли один в одному однодумців, яких не вистачало в їх особистому колі спілкування, у них, досить несподівано позначилися спільні інтереси та захоплення та навіть після зустрічі на «Родинному колі» вони продовжують спілкування.

       Крім груп по віковій категорії ми проводимо загальну активність для всіх дітей. На цей раз було проведено майстер-клас з виготовлення оберегу «Ангел». Але, так як це діти, то це був не просто майстер-клас, а це була казка про місто ангелів. «Коли тобі сумно і самотньо, пам'ятай про те, що десь на світі є місто добрих ангелів. Там живе і твій ангел, який любить тебе. Він піклується про тебе, коли тобі потрібна допомога; шкодує тебе, коли тобі сумно; радіє разом з тобою, коли тобі добре. Просто пам'ятай про це, і все » так почалася казка і« справжні» ангели спустилися з небес спілкувалися з ними на своїй мові символів, ну і, звичайно ж, подарували подарунки.

       Елемент казкотерапії спрямований на пошук життєвих ресурсів для позитивних змін. Призначення такого оберега - створити внутрішній настрій в дітях, сформувати внутрішній потенціал, який потім знаходить вираження в зовнішньому Світі. Навіть підлітки, як вони самі сказали «глибоко в душі ми ще маленькі діти», зробили собі по ангелу і також допомагали малюкам в створенні свого чуда. Через єдність з молодшими дітьми підлітки відчувають контакт зі своїм внутрішнім маленькою дитиною, знаходять власні сили, формують навички самопідтримки.

       Наприкінці діти стали в «Струмочок», адже діти і є ті струмочки, які продовжують свою течію і впадають в річки, моря і океани - життя продовжується і знаходить нові форми і сенси. Вже перед від'їздом малюки обступили нашого керівника Вікторію Кочубей і запитували: а коли ж ще можна приїхати? Так сталося, що всі люди, які прибули на цю зустріч розуміють, що таке переживати горе близької людини. І це дуже сильно об'єднує. Але також нові знайомства, зустрічі, душевне спілкування, дають ту саму опору в житті, сили жити далі. Захід відбувся за сприяння Міжнародного благодійного фонду «Карітас України».

Наші друзі і партнери

Ми в соціальних мережах

facebook-c youtube-c